Úvod » Informace z RT

Z POČÁTKŮ HISTORIE KOPANÉ VE SLANÉM

publikováno 30.03.2018 (aktualizováno 02.04.2018)

Se svolením autora pana Libora Dobnera
SLANÝ —♦2♦— kapitoly z historie královského města Slaný.
(tato kniha je běžně k dostání u slánských knihkupců)


Z POČÁTKŮ HISTORIE KOPANÉ VE SLANÉM
(z kapitoly historie slánských sportů)


♦ ♦ ♦

    „Hra s míčem vyskytuje se již na vyobrazeních staroegyptských. Ve hře míčem libovali si Řekové i Římané, kterým byla nejen zábavou ale i tělocvikem...Za naší doby pěstuje se hra míčem nejhorlivěji v Anglii a za jejím příkladem i v jiných zemích... U nás přišla v nejnovější době v oblibu hra kopaná (footbal) nazvaná odtud, že se při ní veliký míč kožený nadutý nohama odkopávaná..." (Ottův Slovník naučný, díl XVII)
   V Českých zemích se kopaná prosazovala jen zvolna, i přesto, že zpráv a propagace tohoto sportu z kolébky fotbalu Anglie, bylo dostatek. Kopané se tehdy věnovali především studenti a jejich zásluhou vznikaly také první fotbalové kluby například Sparta a Slávie. Žádná centrální organizace ještě neexistovala a kopaná byla až do roku 1902 provozována individuálně. Stávající fotbalové kluby byly organizovány pod Českou atletickou unií. Český fotbalový svaz vznikl v roce 1901 a začal pracovat od roku následují-cího.


   Také ve Slaném hráli fotbal nejprve studenti a to dokonce tajně, protože tento sport nebyl tehdejší zemskou školní radou povolen. Hrálo se na skrytých pláccích kolem města na předměstských staveništích, za bedlivého dozoru stráží. Ty měly varovat před blížícím se nebezpečím v podobě profesorů, rodičů nebo majitelů, pro kopanou zneužívaných pozemků.
   V letech 1905 a 1906 se hrálo na strništích a na místech od města vzdálených, například na poli v Lužích, za továrnou na zemědělské stroje Václava Veselého (bývalý cukrovar na Pražském předměstí). Hrálo se také v Čížkově ohradě vedle slánské sokolovny, Zde byl 13. srpna 1905 sehrán první známý zápas se studenty z Libušína, ve kterém domácí zvítězili 2:1.
  Dne 30. ledna 1906 byl založen zatím neoficielní, sportovní kroužek Slaný (S.K. Slaný), jehož členové pak se zvláštním povolením obce směli hrát i na nově zřízeném obecním hřišti (Na Hájích, v místech letního kina), doposud sloužícím pouze pro organizovaná cvičení mládeže.

   Z roku 1906 máme o slánské kopané také první zprávy z tisku. Svobodný Občan ze 14. září uveřejnil tuto noticku:
   „Zprávy sportovní. Dne 8. září (v sobotu sehrán zápas „S. K. Slaný" versus „S. K. Student" z Kralup s výsledkem 7:0 (4:0) Dobrý soudce Hudec. Z domácích nejlepší Kupcové (S. K. Slavie) a Vokurka. Hra dosti ostrá a přes unavující vedro rychlá. Z kralupských nejlepší levý bek. - V neděli dne 16. září o půl třetí hodině odpolední sehrán bude zápas „S. K. Kralupy" versus „S. K. Slaný".
Bližší oznámí se plakátováním."
   Drobnou zprávičku o veřejně prospěšné činnosti fotbalistů přineslo Světlo z 5. října 1906:
  „Do pokladny místního odboru Ústřední Matice Školské v Slaném odvádí p. H. Tuček pokuty vybrané mezi pp. studujícími při hře  „Kopaná" za zapadlý míč - K 1,87."
  Jak je vidět, snažili se první slánští propagátoři kopané o přijetí tohoto sportu všelijak. V okamžiku, kdy si zajistili vstřícnost redakce slánských čtrnáctideníků dokázali využít i tisk pro svůj rozsáhlý, polemický článek. Protože je z něho zřejmé s jakými problémy se tehdejší fotbalisté museli potýkat, vybírám některé části na ukázku:
  „Sport a tělocvik... Dnes ze všech druhů sportu největší oblibě se bez odporu těší kopaná, možná že na úkor disku, oštěpu, skoku, šermu atd. Leč tuto kritiku nechme starou. Že footbal nejvíce obdivovatelů nachází právě v řadách studentstva, jest dnes rovněž na bíle dni. Že se však právě studentstvu tak četné a dokumenty zjištěné překážky specielně v tomto odboru sportu činí, jest nevysvětlitelno. A děje se tak právě jen v Rakousku, případně jen v zemích českých.
   Zakázala-li zemská školní rada kopanou, nemůžeme nesouditit, že byla vedena špatnou direktivou, zvláště tehdy , kdy zříme potěšitelný zjev, zřizování totiž, a to nákladné, a opravování všem možným podmínkám (to konstatuji s jistou reservou vyhovujících tělocvičen. Jsem-li již u podmínek, zdá se nutná otázka: Jaké jsou vlastně podmínky tělocviku? Odpověď je nasnadě: Zákonitý (pravidlem stanovený)........ pokračování v knize.

    Vedle Sportovního kroužku Slaný vzniká v roce 1907 také sportovní kroužek Luže - od roku 1908 přejmenovaný na Sportovní klub Slavoj Slaný. Prvními členy zakladateli tohoto kroužku byli Jindřich Čaj, Rudolf Řehák, Josrf Baborský, Karel Maier, František Štechmuller, Karel Slivoň, bratří Chyských, František Veselý, Václav Tragler, J. Matinovský, V. Sailer, Fr. Týř, S. Dufek, Fr. Pražan a V. Hunal.
  S. K. Slavoj po čase získal původní městské hřiště Na Hájích, které bylo v místech dnešního letního kina. Roku 1923, si vybudoval o něco výše, proti slánské vodárně, hřiště nové. S. K. Slavoj ukončil činnost v roce 1950. Pokusy o jeho vzkříšení se nezdařily.
  Někdejší fotbalové hřiště v poloze na Střelnici (dnes Penzion Na Sadech) si zřídil S. K. Slaný za velké pomoci mecenášů v roce 1919.
   V období mezi válkami - v roce 1925 vzniká ve Slaném další fotbalový oddíl nazvaný Přibylova XI. V úvodním utkání toto mužstvo prohrálo s S. K. Slaný 5:2 (2:0).
   V roce 1953 byl založen vojenský fotbalový oddíl PDA Slaný, od roku 1958 nesoucí název Dukla Slaný.
   V roce 1967 bylo při SK Slaný založeno fotbalové družstvo žen.

— ♦ ♦ ♦ —

 

vložil a graficky upravil T. Soukup

Odkaz na bakalářskou práci pana Jakuba Beránka, věnovanou tématu historie kopané ve Slaném

Komentáře

Přispívat do diskuze mohou jen přihlášení uživatelé.

V diskuzi není zatím žádný příspěvek

Kalendář akcí

« 04 / 2024 »
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Nejbližší akce


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace